بهینه سازی سایت و سئو

سئوی کلاه سیاه

blank

علی عطازاده

04 جولای، 2015

سئو کلاه سیاه (black hat seo)، ترفند غیرقانونی سئو

کار سئو، سئو سایت به منظور افزایش بازدید در نتیجه جست و جوهای طبیعی در موتورهای جست و جو و در نتیجه افزایش تبلیغات از کسب و کار و محصولات شما است. ولی این کار باید بر طبق قوانینی انجام گیرد که توسط موتورهای جست و جو برای مثال گوگل، وضع شده است. استفاده از هر گونه ترفندهای غیرقانونی برای بالا بردن رتبه ساید در صفحات جست و جو، اصطلاحا سئو کلاه سیاه یا بلک هت سئو گفته می شود.

هدف سئو کلاه سیاه

برخی از افراد فقط در این فکر هستند که رتبه خود را در گوگل بالا ببرند و در جایگاه اول صفحات جست و جو قرار بگیرند و در این بین تنها تمرکز آن ها بر این موضوع است نه بر کاربران. لذا از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند که هدف آن بالا رفتن رتبه سایت در گوگل است و تمام تمرکز آن بر این مقوله است به عبارت دیگر، بر خلاف روش های قانونی سئو که کاربر را در اولویت قرار می دهد، در این تکنیک ها، کابر هدف اصلی نیست و در حاشیه قرار می گیرد.

برخی از تکنیک های سئو کلاه سیاه

1-     استفاده از کامنت های اسپم

در این روش، افراد با کامنت گذاری بر روی پست های سایت ها و حتی گذاشتن لینک سایت خود در آن ها، می خواهند که بازدید سایت خود را بالا ببرند. حال در این زمنیه دو حالت وجود دارد:

–         برخی سایت ها nofollow  هستند یعنی نه تنها گذاشتن لینک در کامنت های ان ها تاثیری برای شما ندارد بلکه احتمال جریمه شدن شما توسط گوگل نیز بالا است.

–         برخی دیگر follow هستند که اگر چه می توان از طریق این سایت ها، بازدید سایت را بالا برد ولی ممکن است لینک هایی که شما در آن ها کامنت یا لینک سلیت خود را گذاشت هاید مخرب باشد و درنتیجه یک امتیاز منفی برای شما به حساب می آید.

2-    خرید بک لینک

با بک لینک شما می توانید هر صفحه از سایت خود را به سایت های دیگر بفرستید. اگر چه از این طریق می توانید بازدید سایت را بالا ببرید ولی اخیرا به دلیل زیاد شدن این عمل، گوگل جریمه های زیادی را برای بک لینک قرار داده و در نتیجه خرید بک لینک بدترین کار است.

3- کپی کردن مطالب

توجه داشته باشید که برای گوگل، کپی تقلب به حساب می اید و این ترفند نباید استافده شود چون بعد از مدتی امکان تخریب سایت شما وجود دارد و یا حتی جابجا کردن عبارات در متن هم نوعی کپی به حساب می آید.

4-  استفاده از برچسب های زیاد و پنهان

برخی از افراد برچسب هایی استافده می کنند که زیاد است و برای خواننده ناخوانا است مثلا هم رنگ بک گراند سایت است.

5- استفاده از صفحات پرش (Doorway page)

این صفحات ارزش محتوایی ندارند و فقط کاربر را از یک صفحه به صفحه دیگر می فرستد.

6-  پنهان کردن متن در سایت

به گونه ای که فقط موتور جست و جو آن را بیابد که البته بعدا موتور جست و جو متوجه شده و جریمه می کند.

تعریف سئوی کلاه سیاه : سئوی بلک هت عملی است که با آن رتبه سایت را در موتورهای جستجو از طریق نقض کردن قوانین بالا می برند. کلمه بلک هت (کلاه سیاه) از یک فیلم غربی برگرفته شده که در آن “افراد خوب” که کلاه سفید بر سر داشتند را از “افراد بد” جدا می کردند. اخیرا از این اصطلاح برای هکرهای کامپیوتر، تولیدکنندگان ویروس و افرادی که کارهای غیراخلاقی کامپیوتری انجام می دهند، استفاده می شود.
مواردی که شما در این مبحث می آموزید:
• دقیقا سئوی کلاه سیاه چیست
• فن و روشهای سئوی کلاه سیاه
• چگونه سئوی کلاه سیاه را ریپورت کنیم
سئوی کلاه سیاه چگونه بر سایت شما تاثیر می گذارد
• چگونه به نتایج سئوی بلک هت دسترسی پیدا کنیم بدون آنکه کاری غیراخلاقی انجام دهیم و تجارت بلند مدت خود را به خطر نیندازیم
اجرای تاکتیکها و استراتژیهای بلک هت می تواند سایت شما را از موتورهای جستجو ممنوع سازد و شما را از منبع شماره یک ترافیک اینترنت بودن محروم سازد. از طرفی دیگر برخی از تاکتیکهای بلک هت می تواند به طور قابل ملاحظه ای مفید باشد. داشتن درک درستی از سئوی بلک هت و عواقب آن بسیار ضروری است.

سئوی کلاه سیاه چیست؟

سئوی کلاه سیاه معمولا به عنوان یک کاربرد ناپسند تعریف شده است که باعث بهبود رنک و رتبه یک سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل می شود. این روشها برخلاف قوانین موتور جستجو هستند و ممکن است سایت شما را از موتور جستجو و سایتهای وابسته به آن محروم سازد. افرادی که در سئوی بلک هت تخصص دارند یک لیستی از روشها و استراتژیهای آن در Google Webmaster’s Guidelines و Bing’s Webmaster Guidelines تهیه کرده اند. ” آیا کاری که من انجام می دهم به ارزش کاربری اضافه خواهد کرد و یا فقط برای دیده شدن سایت من در موتورهای جستجو است؟” این سوالی است که به هنگام امتحان کردن روش سئوی بلک هت در راهنماییهای موتور وب مستر بررسی می شود. اگر در بررسی مشخص شد که هیچ ارزشی به کاربر اضافه نشود اما رتبه سایت شما بهتر شود، به طور حتم انتخاب شما بلک هت خواهد بود.

تاکتیکهای سئوی کلاه سیاه

• کنترل خودکار محتوا
• مخفی سازی لینکها و متن
• کارهای مرتبط با کلمات کلیدی
• گزارش دادن تخلف یک رقیب
• صفحات دوروی(Doorway)
• پنهان سازی محتوا یا URL
• دایرکت مجدد بازدیدکننده به Url کاملا متفاوت با موضوع

تکنیکهای دیگر سئوی کلاه سیاه

• دستکاری لینک- خرید لینک، مجلات تبلیغاتی، و لینکهای افزایش دهنده رنک سایت
• اسپینینگ مقالات
• لینک فارم- link farm- مجموعه ای از وب سایتها که هر سایتی را در پیوندهای خود لینک می کنند
• چرخه لینکها یا لینک ویل ( استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و لینک کردن در چندین شبکه اجتماعی)
• شبکه های لینک
• اسپم ریچ اسنیپت (Rich Snippet )
• پرسشنامه های خودکار
• ساختن صفحات یا دامینهایی با استفاده از مطالب در چندین وبلاگ
• صفحاتی با رفتارهای مشکوک مانند ویروسها و تروجانها

چگونه سئوی کلاه سیاه را گزارش کنیم؟

دو دلیل برای ریپورت کردن سئوی بلک هت وجود دارد؛ یا سایت شما مورد حملات مشکوک ویروس، هک و لینکهای منفی اسپم قرار گرفته باشد و یا پیامدهای وب اسپمی را روی کلمه کلیدی رقابتی سایتتان ببینید. و برای مورد دوم که ذکر شد، شما می توانید از طریق ابزارهای وب مستر گوگل، گزارش اسپم وبسایت را پر کنید. لطفا از این ابزار با احتیاط استفاده نمایید. اسپم به معنی تمامی نتایج جستجوی بالای سایت من نیست!
زمانی که وب سایت شما مورد حمله و هدف کمپین سئوی لینکهای اسپمی قرار گرفت لطفا با وب مسترهایی که این لینکها را در وبسایت شما گذاشته اند تماس بگیرید و درخواست برداشتن آنها را نمایید و لطفا پس از آن از Disavow Links در ابزارهای وب مستر گوگل استفاده کنید.

چرا روشهای بلک هت برای شما مهم اند؟

تاکتیکهای بلک هت می تواند وبسایت شما را از موتورهای جستجو محروم سازد. شاید از این طریق ترافیک وبسایتتان را برای مدتی کوتاه بالا ببرید اما آن موفقیت دائمی نخواهد بود. با وجود صدها میلیون جستجو در هر روز آیا واقعا می توانید با حذف شدن دامینتان از گوگل -De-indexed- کنار بیایید؟ آیا تکنیکهای بلک هت برای شما مناسب هستند؟ بستگی دارد به پاسخ شما به این سوال دارد: آیا قصد دارید تجارتی بلند مدت داشته باشید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، بهتر است از بلک هت اجتناب کنید و به جای آن به دنبال روشهای دیگری برای بهبود رنک گوگل خود باشید. به جای استفاده از روشهای اتوماتیک سازی که برای موتورهای جستجو، کاربرها و یا هر دوی آنها حقه محسوب می شود، چرا از نرم افزارهای مورد تایید گوگل استفاده نکنیم تا رنک بالاتری داشته باشیم؟
کمپانی wordstream “نرم افزار اتوماتیک سازی وایت هت ” را به شما پیشنهاد می کند که اتوماتیک سازی امنی دارد اما عملکردهای کاربردی دارد. این نرم افزار با افزایش امتیاز کیفیت و کلمات کلیدی مرتبط با محتوا از طریق ابزار Keyword Discovery به بهبود بازاریابی جستجو کمک می کند. کمپانی Wordstream با بهینه سازی موتور جستجو از طریق مختلفی همکاری می کند:
• پیشنهاد اتوماتیک کلمات کلیدی مرتبط: با استفاده از جاوااسکریپت در سایتتان، کلمات کلیدی جدیدی که افراد در سایت شما جستجو می کنند به طور خودکار وارد دیتابیس کلمات کلیدی سایت شما می شوند و لیست جدیدی از کلمات کلیدی مرتبط با محتوا برای شما فراهم می سازد. فواید استفاده از ابزار کلمات کلیدی سئو نه تنها در یافتن کلمات کلیدی صحیح به شما کمک می کند بلکه محتوای سایت شما را نیز معتبر می سازد.
• اولویت بندی جریان کار سئو: Wordstreamبا آنالیز کلمات کلیدی شما و یا دسته ای از کلمات کلیدی پربازدید پیشنهاد می کند که چه جایی باید تغییرات ایجاد شود تا کارآمدتر باشند.
• ساختار اطلاعاتی سازگار با جستجو: Wordstream با طبقه بندی موضوعی کلمات کلیدی شما به شکل درختچه ای که در تصویر زیر می بینید، کار شما را راحتتر می سازد.

این کمپانی علاوه بر بهبود نتایج جستجو می تواند PPC سایت (میزان سود به ازای هر کلیک) و بازاریابی وابسته به آن را افزایش و هزینه های اضافی را کاهش دهد.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

9 دیدگاه دربارهٔ «سئوی کلاه سیاه»

 1. سلام.میخواستم بدونم بعد از معرفی سایت های اسپمر از طریق disavow چقدر طول میکشه تا تاثیر اون لینک ها از بین بره؟ آیا بعد از تاثیر فایل ارسالی نام اون سایت ها از قسمت link to site هم حذف میشه یا فقط تاثیرشون از بین میره؟ تشکر ازشما

  1. زمانش مشخص نیست دقیقا. به نسب تعداد لینک ها طول می کشه. وقتی فایل رو ارسال کنید بعد از مدتی لینک ها حذف میشن مگه اینکه لینک اصلی رو ارسال نکنید و فقط لینک های داخلی رو پیوست کنید

 2. سلام جناب عطازاده
  اول بابت وبسایتتون تشکر میکنم، خوشحالم که یک ایرانی رو داریم تا سوالاتمون رو ازش بپرسیم، یک سوال داشتم خدمتتون.

  خواستم ببینم یک آموزش کامل و جامع برای کانفیگ افزونه ی yoast seo معرفی می کنید ؟ ایرانی و خارجیش فرقی نداره.

  ممنون

  1. با سلام و تشکر از شما و لطفی که دارید
   باید بگم که آموزش خاصی برای این افزونه من ندیدم و اینکه کلا این پلاگین تنظیماتش انقدر راحت هستش که نیازی به آموزش نباشه ولی بسیاری از دوستان با ما تماس می گیرن و ما به صورت تلفنی راهنمایی می کنیم. در خدمت شما هستیم

 3. سلام آقای عطازاده

  ببخشید خواستم بپرسم افزونه ای برای وردپرس سراغ دارید که به صورت گروهی وقتی پستی رو انتشار میدیم در شبکه های اجتماعی ارسال کنه ؟

  با تشکر

 4. سلام
  آیا سایت هایی مثل ipirani.ir و alexayar.com جز سئو سیاه محسوب میشه اخه جز موارد که تو مقاله اشاره کردید نبود؟
  این روش ها مفید هست ، اگر همیشگی باشه؟ اگر مفید نیست چرا رتبه خودشون زیر هزار هست؟

  1. blank
   علی عطازاده

   این سایت ها خودشون بازدید مستقیم زیاد دارن که الکسا خوبی هم دارن ولی کلا توصیه نمیشه از روش های فیک استفاده بشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *