چگونه رقبای سئو خود را تحلیل کنیم

ارسال شده در
چگونه رقبای سئو خود را تحلیل کنیم

عدم موفقیت در سئو ممکن است به دلیل عملکرد ضعیف شما و یا رقابت شدید رقبا باشد. پس شناخت نقاط قوت و ضعف رقبای خود یکی از موضوعات مهم در رقابت با آنها محسوب می‌شود. مراحل زیر به شما در تحلیل رقابت سئو کمک می‌کنند.

۱- رقبای شما چه کسانی هستند؟

رقبای شما ممکن است سایت‌های فعال در حوزه انتخابی شما، سایت‌هایی که با کلمات کلیدی مشابه رتبه بهتر دارند یا رقبایی که کلمات کلیدی طولانی شما را استفاده کرده‌اند. کلمات کلیدی مدنظر خود را در گوگل جستجو کنید و سایت ها/شرکت‌هایی که نتایج اول جستجو هستند، را فهرست کنید.

۲- به سایت رقبا مراجعه و آنها را تحلیل کنید

بررسی کنید که آیا سایت آنها طراحی حرفه ای دارد، آیا محتوای زیادی دارند، کیفیت محتوا چگونه است، آیا از آدرس ثابت یا پویا استفاده می‌کنند و غیره.

۳- کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا را تحلیل کنید

کلمات کلیدی عاملی مهم برای سئو هستند. اگر در یافتن کلمات کلیدی رقبا با مشکل مواجه شدید، می‌توانید از ابزار Website Keyword Suggestion و Keyword Desnity Cloud برای بررسی کلمات کلیدی اثرگذار رقبا استفاده کنید.

۴- بک لینک‌های رقبا را بررسی کنید

بک لینک نیز یکی از عوامل اثرگذار سئو است. برای این کار می‌توانید از ابزارهای رایگانی چون Backlink Anchor Text Analysis و  Backlink Summary استفاده کنید.

۵- عوامل دیگر اثرگذار بر سئو را بررسی کنید

برای این کار پیج رنک گوگل، عملکرد در یاهو و بینگ و تعداد صفحات ایندکس شده سایت رقبا در موتورهای جستجو را بررسی کنید

۶- حضور رقبا در شبکه‌های اجتماعی را ارزیابی کنید

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند ترافیک زیادی را به سمت سایت شما ارسال کنند. صفحات و عملکرد رقبا را در فیسبوک و توئیتر بررسی کنید.

۷- نحوه استفاده رقبا از تبلیغات کلیکی را بررسی کنید

تبلیغات کلیکی ترافیک باکیفیتی را به صورت ارزانتر و مؤثرتر به سمت سایت شما گسیل می‌دارند. Google AdWords یکی از بهترین گزینه‌ها برای این تبلیغات است و یکی از ابزارهای دیگر گوگل، Analyze Competition است که امکان مقایسه تبلیغات کلیکی شما با رقبا را فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط

مطالب قبلی و بعدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شانزده =