چطور به ایده های بازاریابی محتوای سئو با گوگل آنالیتیکز پی ببریم؟

ارسال شده در
ایده های بازاریابی محتوای سئو

در اینجا از زبان درک ادماند به شرح چگونگی استفاده از دیتای وبمستر تولز یا Google Search Console برای مطلع شدن از اهداف بازاریابی محتوا به جهت بیشتر دیده شدن در موتور جستجو می پردازیم.

اولین باری که وبمستر تولز_اکنون به Google Search Console معروف است_ منتشر شد، من در رابطه با ارزش آن دقیق تر شدم. زمان سختی را سپری کردم تا سایت مپ های XML را خریداری کنم، زیرا یک ابزار ضروری برای کارشناس سئو بود. نتایج مربوط به کلمات کلیدی نیز اصلا به آنچه در ابزارهای گزارش وبسایت بود، نزدیک نبود.
همه ما می دانیم که وبمستر تولز به طور شگرفی با شروع سال جدید شکوفا شد.یکی از نکات کلیدی آن پلت فرمی بود که به امری ضروری در داشبورد Search Analytics تبدیل شد.

تقریبا همه دیتاهای کلمات کلیدی به علت هشدار “not provided” –به معنای ارائه نشده است- بلاک شدند. این داشبورد برای کمک به مدیریت سئو اهمیت زیادی پیدا کرد.
در حالیکه داده های تحلیلی جستجو برای مرتبط کردن کلمات کلیدی جداگانه قابل اعتماد نیستند، فرصت ساخت کمپین های بازاریابی محتوا از طریق جستجوی کلمه کلیدی، قابل توجه است.
در اینجا قصد دارم سه برنامه تاکتیکی از تحلیل دیتاهای Search Analytics را به نمایش بگذارم. این تاکتیک ها می توانند به تصمیمات بازاریابی محتوا با مرکزیت سئو و بهینه سازی سایت کمک زیادی بکنند.
بررسی سرچ آنالیتیکز
گزارش سرچ آنالیتیگز نشان می دهد که یک وبسایت هرچند وقت یکبار در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود. اطلاعاتی که در این رابطه به دست می آید را می توان با گروهها و دسته بندی هایی مانند جستار، داده یا نوع دستگاه فیلتر کرد.
به صورت پیش فرض، گزارش سرچ آنالیتیکز کلمات کلیدی برتر را بر اساس تعداد کلیک های وبسایت طی دوره یک ماهه نمایش می دهد.
در حالیکه این موضوع جالب است، بازاریابان پارامترهای اضافی را ادغام کرده و مقایسه هایی بر اساس دیتاها را انجام می دهند.
چند توصیه برای فعال سازی بینش علمی داده های سرچ آنالیتیکز:
تمامی اطلاعات ممکن را کامل نمایید(کلیک ها، تاثیرات، CTR، موقعیت).
فیلترینگ را بر اساس نوع جستجو در نظر بگیرید (به صورت پیش فرض “web” انتخاب شده است)
همه اطلاعات در دسترس را دانلود نمایید، زیرا گوگل نود روز اطلاعات کلمات کلیدی را برای صاحبان سایت نگاه می دارد.
ما همیشه از فیلترهای گریدوار و عملکردهای منظم کننده و ترتیب دهی برای زیرمجموعه های خاص اطلاعات استفاده می کنیم تا بازاریابی محتوا را با توجه به سئو و بهینه سازی سایت گسترش دهیم.
تاکتیک: تحمیل موفقیت در حال توسعه
یکی از الگوها کلمات کلیدی هستند که بر اساس تاثیرات متوسط تا کم،CTR یا نرخ کلیک بالایی دارند، اما حتی یک موقعیت متوسط به سمت آخر صفحه اول گوگل است یا اوایل صفحه دوم گرایش دارد.
یک CTR بالاتر، نشان می دهد که محتوا با وبسایت مرتبط است و جستجوگران برای یافتن نتایج بهتر، عمیق تر به جستجو می پردازند.
در اینجا فیلترهای پیشنهادی هستند که ما در بهبود توصیه های تاکتیکی به هنگام کنترل داده ها در فرمت جدولی استفاده می کنیم.
فیلترهای پیشنهادی:
حداقل پنج تاثیر جستجو در ماه
CTR ده درصد یا بیشتر، اما بیست درصد در صورت یک کلیک داشتن
موقعیت متوسط بین رتبه هفت تا دوازده (نیمه دوم صفحه اول نتایج جستجو یا صفحه دوم)
برای بازاریابان محتوای سئو شده، نتیجه مورد انتظار این است که تم و محتوای کلمه کلیدی که بتواند در وبلاگها و مقالات منتشر شود، مشخص شوند.
تاکتیک در عمل:

ما از این تحلیل کلمه کلیدی برای یک مشتری استفاده کردیم که به تیم تولید محتوای آنها کمک کرد.
در دوره ۲۰۱۵ متوجه شدیم بیش از ۲۰۰ درصد در نتایج ارگانیک گوگل پیشرفت پیدا کردیک. این نتایج با این تجزیه کلمه کلیدی به توسعه محتوا مرتبط بودند.

تاکتیک: به دنبال تم های جدید، معروف تر (اما رقابت برانگیز) باشید
برای این هدف به دنبال فرصت های کلمه کلیدی که در وبسایت های با رنک و تاثیرات بالا هستیم اما تعداد کلیک ها در نتایج جستجو ضعیف تر از آنچه تصور می کردیم هستند.
این امر منجر شده است که برخی ملاحظات ابتدایی را در نظر بگیریم. ما نه کپی و تگ خوب برای درصد کلیک خوب فراهم می کنیم و نه نتایج کاربردی کلمات کلیدی.
فیلترهای پیشنهادی:
به دنبال تعداد ایمپرشن یا تاثیر بیش از ۵۰۰ در ماه باشید.
موقعیت متوسط بالاتر از رتبه ۵
CTR کمتر از پنج درصد
یکی از مسائل مهم در این نوع تحلیل این است که با اینکه سعی داریم فقط به نتایج صفحات وب نگاه کنیم، گوگل اغلب رنک های بر اسای تصاویر را نیز در این داده ها شامل می کند. در نتیجه مهم است که به طور دستی نیز نتایج موتور جستجو را بررسی کنیم.
تاکتیک در عمل
کاربردی ترین توصیه این روش، بهینه سازی تایتل تگ HTML، متا دیسکریپشن و موارد مرتبط با بازاریابی محتوا است.
با اینکه استفاده از این توصیه ها ایده بسیار خوبی است، دغدغه اصلی این است که تگ کردن به تنهایی نتایج قابل توجهی را ایجاد نخواهد کرد.
فرصت استراتژیک تری، ارزیابی مجدد نتایج کنونی است که به بازاریابی محتوا کمک می کند. در اینجا دو نمونه از برنامه های اخیر را مشاهده می نمایید:

در سناریوی اول، متوجه شدین که همه نتایج مرتبط با موسسات برند خاص درصد قابل توجهی ترافیک جستجو ندارند.
در سناریو دیگری برای توزیع کننده تجارت اینترنتی، متوجه شدین که جو رقابتی برای برخی از کلمات کلیدی و برای اکثر خرده فروشان آنلاین شروع شده است. این اتفاق باعث شد تا ما خطوط تولید متفاوت و خاص تر اما مرتبط تر با کلمه کلیدی مورد نظر ایجاد کنیم.
تاکتیک: تقویت آنچه تا به حال خوب پیش رفته است
عملکرد کلمه کلیدی می پردازیم تا موضوعات موفق راجع به آن را که بتوان در راههای گوناگون پوشش داد را بیابیم.
فرض بر این است که با آنچه نفوذ بهتری در گذشته داشته است، کلمات کلیدی مفهوم مدار، عبارت کوتاه و عبارت بلند شروع کنیم.
فیلترهای پیشنهادی:
میزان تاثیر بیش از ده درصد
موقعیت بالاتر از پنجم یا کلا نیمه اول صفحه اول نتایج جستجو
تاکتیک در عمل

در برنامه مشتری مشاهده کردیم که یک تم کلمه کلیدی با جستجوها به خوبی بسیار سازگار است و همچنین تاثیرات جستجوی قوی را نشان داده است.
بر اساس این اطلاعات، ما یک سری ارزیابی های بازاریابی محتوا به طور منسجم تر تهیه کرده ایم که برای تکمیل و تقویت عملکرد تم کلمات کلیدی طراحی شده اند.

نکته اصلی که باید در این نتیجه در نظر گرفته شود این است که چندین ماه طول کشید تا این ارزیابی ها صورت بگیرند. در این مرحله صبر فراوان توصیه می شود.

کلام آخر
سناریوهای بالا تنها لایه های سطحی بازاریابی را تحلیل می کند. کارشناسان سئو باید میزان بازدید کلمات کلیدی را طبق لندینگ پیج-landing page- جستجو کنند و ارجاعات متقابل را بر اساس عملکرد صفحه و اهداف آن بررسی نمایند.
هرچند در جستجوی عملکرد بر اساس CTR، موقعیت و فرصت های جستجو، توانسته ایم برنامه های توسعه بلند مدت و کوتاه مدتی را به تصویر بکشانیم.

مطالب مرتبط

مطالب قبلی و بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =