جایگزینی موتور های جستجو با دایرکتوری

ارسال شده در
موتور های جستجو

امروزه مردم زمانی که به دنبال یافتن اطلاعاتی در مورد موضوعات خاصی هستند، به سراغ اینترنت می روند تا با سرچ در موتورهای جست و جو بتوانند با سریع ترین راه، به جواب سوال خود برسند. به طور کلی دو دسته سرویس جست و جو برای سرچ وجود دارد: امروزه مردم زمانی که به دنبال یافتن اطلاعاتی در مورد موضوعات خاصی هستند، به سراغ اینترنت می روند تا با سرچ در موتورهای جست و جو بتوانند با سریع ترین راه، به جواب سوال خود برسند. به طور کلی دو دسته سرویس جست و جو برای سرچ وجود دارد:

۱- موتورهای جست و جو

۲- دایرکتوری هابا اکثر موتورهای جست و جو آشنایی داریم که مهمترین آن ها گوگل هستند. اما دایرکتوری ها به نوعی یک بانک اطلاعاتی هستند که در آن لینک هایی وجود دارد که به سایت مرجع وصل می شوند و اطلاعات در این سایت مرجع قرار دارند. سایت مرجع به وسیله افراد مشخص و براساس قوانین تعیین شده تنظیم شده اند و اطلاعات در آن جا به صورت دسته بندی شده وجود دارد. دایرکتوری های مختلفی وجود دارد که مادر همه آن ها، Yahoo است.

‫برای درک اهمیت لینکها باید مشکلی که توسط لینکها‬، موتورهای جستجو حل میکنند را درک نمایید‬‬. برای بسیاری از ما امروزه تصور ‬جهان بدون شبکه گسترده جهانی اینترنت سخت است ولی‬ تا اواخر سال ۱۹۹۳ تنها ۶۰۰‬‬ وب سایت در جهان وجود داشت‬ و اکثر وب سایتها بسیار کم محتوا بودند‬ و هر کدام تنها چند صفحه را شامل می شدند‬‬. در آگوست آن سال، وقتی که‬ تنها چند صد وب سایت وجود داشت‬ یک نویسنده مشهور کتابهای کامپیوتر به‬‬ نام O’Reilly and Associates‬ اولین سایت تجاری را ایجاد کرد.‬ سایت GNN یا‬ Global Network Navigator‬ ‬اکثر محتویات آن مبتنی بر یک کاتالوگ اینترنتی بودند.‬ در واقع آن مانند یک مجله‬ کاغذی بود که بر اینترنت منتشر شده بود‬‬. در سپتامبر همان سال سایت دیگری به نام‬ W3 Catalogبه وجود آمد.‬ در ژانویه ۱۹۹۴ وقتی که تنها‬ ۶۰۰ وب سایت وجود داشت سایت‬ راهنمای David و Jerry‬ برای World Wide We‬ به وجود آمد‬. نام این سایت Yahoo‬ بود که در نهایت‬‬ تبدیل به محبوبترین سایت و دایرکتوری جستجوی جهان تبدیل شد‬. اینها همگی دایرکتوریهای وب بودند‬ به عبارت دیگر لیستی از وب‬‬ سایتها به همراه اطلاعات اندکی از محتویات سایت بودند. در اوایل خوب بود ولی وب‬ اطلاعات زیادی را شامل نمیشد‬‬ ولی با رشد وب آنها نیز بزرگتر شدند.‬

کار موتور های جستجو

اگر قصد دارید که قطعه ای‬ از شکسپیر را پیدا کنید یک دایرکتوری سایتهایی که‬‬ آن اطلاعات را شامل میشود را‫ در اختیارتان قرار میدهند ولی‬ چیزی که در هر سایت قرار دارد را نشان نمیدهند‬‬‬. آن تنها سایت را به شما‬ معرفی میکند و بررسی اطلاعات موجود در آن‬ به عهده ی شما قرار دارد‬ بنابراین مرحله بعد موتورهای جستجو بودند‬. سیستمی که فهرستی از صفحات هر سایت به وجود‫ می آورد. در اوایل موتورهای جستجو ساده ی‬‬‬ مختلفی وجود داشتند ولی احتمالا اولین‬ موتور جستجوی واقعی، سیستم که به‫ شما اجازه میداد که در بین متن‬موجود در وب سایت های فهرست شده‬ جستجو نمایید WebCrawler‬ بود که در آپریل سال ۱۹۹۴ ایجاد شد‬. این دایرکتوری اطلاعاتی ابتدایی در مورد سایت ارائه میکرد‬ البته این موتور جستجو کاربر را‬ قادر میساخت تا بین صفحات مختلف سایت جستجو نماید‬ در ۱۹۹۵ و چند سال بعد‬ از آن موتورهای جستجوی دیگری نیز ظاهر شدند‬‫Magellan، Excite، Infoseek،‫HotBot، Northern Light‬‬‬‬‬ و البته AltaVista که‬ در سال ۱۹۹۵ محبوبیت بسیاری یافت‬ و در نهایت در سال ۱۹۹۸ گوگل به میدان آمد.‬

در پایان آن دهه موتورهای جستجو تبدیل به آینده شدند‬ و کم و بیش موتورهای جستجو‬ تمامی دایرکتوری ها را احاطه کردند‬ حتی یاهو نیز به موتور جستجو تبدیل شد‬. در سال ۲۰۰۰ یاهو از ایندکس‬ گوگل برای تهیه نتایج جستجو برای یاهو استفاده کرد‬ و سپس دایرکتورهای خودشان را از‬ صفحه کاهش دادند تا در نهایت کاملا حذف شدند البته دایرکتوری یاهو امروز نیز وجود‬ دارد ولی اکثر کاربران اطلاعی از مکان آن ندارند‬ ولی موتورهای جستجو مشکلات خودشان را دارند.

‬ وقتی که فضای وب به تعدادی‫ بالغ بر دو تا سه میلیون‬‬‬ وب سایت و صدها میلیون صفحه رسید‬ در زمانی که گوگل به میدان‬ وارد شد مرتب کردن این مقدار داده بسیار سخت شده بود‬. گوگل از یک ایده ی انقلابی‫ استفاده کرد و به این صورت‬ شما میتوانستید موضوع صفحه وب را بفهمید‬ و آن را با عبارت جستجو‬‬‬ی خود انطباق دهید و دیگر نیازی‬ نبود که صفحات را خودتان بررسی نمایید.‬ آنها لینکهایی میتوانستند درون صفحاتی که‬ شما پیدا کرده اید باشند ولی‬ حتی میتوانستند به صفحاتی از وبسایتهای‬ دیگر اشاره کنند.

مطالب مرتبط

مطالب قبلی و بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =