اهمیت نقشه سایت

ارسال شده در
اهمیت نقشه سایت

نکات و ترفندهای زیادی در خصوص سئو وجود دارد که به بهینه سازی سایت کمک می‌کند و یکی از این موارد مهم که اغلب نادیده گرفته می‌شود، نقشه سایت است. نقشه سایت یک صفحه است که در آن ساختار سایت خود، بخش‌های آن، لینک‌های بین آنها و غیره را نشان می‌دهید. نقشه سایت، انتقال بین بخش‌های مختلف سایت شما (نَویگِیشن) را آسان می‌کند. در حالی که در فایل robot.txt به موتور جستجو می‌گویید کدام بخش‌ها از ایندکس حذف شوند، در نقشه سایت، به موتورهای جستجو می‌گویید که به کجا بروند.

نقشه‌های سایت گوگل از فرمت (XML) خاصی استفاده می‌کنند که با فرمت‌های معمول برای بازدیدکنندگان انسانی متفاوت است. شاید بپرسید که چرا نقشه سایت مهم است. پاسخ این سوال این است که هم برای انسان‌ها و هم برای اسپایدر‌ها وجود نقشه سایت مهم است.

چرا از نقشه سایت استفاده کنیم

استفاده از نقشه سایت نه تنها نویگیشن را ساده تر می‌سازد، بلکه دیده شدن توسط موتورهای جستجو را نیز افزایش می‌دهد. نقشه سایت به موتور جستجو این فرصت را می‌دهد که از تغییرات سایت شما به صورت آنی مطلع شود.

در صورت داشتن نقشه سایت، نیازی به لینک‌های خروجی که موتورهای جستجو را به سایت شما هدایت می‌کنند، نیست. اگر سایت شما جدید است یا بروزرسانی جدید مهمی‌ دارید، استفاده از نقشه سایت برای موفقیت شما حیاتی است. نقشه سایت همچنین در درسته بندی محتوای سایت به شما کمک می‌کنند.

تولید و ثبت نقشه سایت

ابتدا باید نقشه سایت ایجاد کنید، سپس آن را در سایت خود آپلود کنید و در نهایت به گوگل اطلاع دهید. دو راه برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد: دانلود و نصب نرم افزار ایجاد نقشه سایت یا استفاده از ابزار آنلاین تولید نقشه سایت. البته می‌توانید از نرم افزار تولید نقشه سایت گوگل نیز استفاده کنید.

پس از ایجاد نقشه سایت باید آن را در سایت خود آپلود کنید و به گوگل اطلاع دهید. اطلاع دادن به گوگل شامل اضافه کردن سایت خود به حساب نقشه‌های سایت گوگل است. در حال حاضر یاهو و MSN از نقشه‌های سایت مورد استفاده گوگل پشتیبانی نمی‌کنند، اما احتمالاً در آینده نزدیک این وضعیت تغییر خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط

مطالب قبلی و بعدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =