آناتومی لینک

ارسال شده در
آناتومی لینک

‫یکی از روش های بهینه سازی سایت، سئو خارجی است که شما سایت خود را با کمک سایت های دیگر تبلیغ نموده و بهینه می کند. یکی از این روش ها این است که یک لینک دهنده داشته باشید. لینک دهنده در واقع لینکی است از سایت شما که در سایت دیگر نمایش داده می شود. حال زمانی که کاربران به ان سایت مراجعه می کنند، لینک شما را هم مشاهده می کنند هر چه میزان استفاده از لینک شما توسط کاربران در ان سایت بیشتر باشد، ترافیک سایت شما بیشتر شده و تاثیر مثبت بر رتبه سایت شما خواهد گذاشت.
آناتومی لینک دهنده به این صورت است که شامل یک متنی از کلمات کلیدی است که کاربرها این متن یا برخی از کلمات را جست و جو می کنند و در نتیجه به لینک دسترسی پیدا می کند. اگر کاربر دقیقا خود متن را جست و جو کند به ان لینک دقیق می گویند و اگر فقط برخی کلمات کلیدی را سرچ کند، لینک نسبی است.

در این مقاله می خواهیم به عملکرد لینکها و آناتومی لینک ها بپردازیم.‬ خب حال کار را شروع میکنیم‬، اول از همه میخواهیم در مورد لینکها بدانیم،‬ واژه لینک در واقع مخفف عبارت هایپرلینک است.‬ هایپرلینک اتصالی در سیستم فرامتنی بین‬ دو سند یا دو ناحیه‬‬ در سند است. انتخاب یک لینک، سند دیگری را‬ لود میکند یا اینکه سند شما را به‬ ناحیه ای که لینک به آن متصل است انتقال میدهد.‬ البته امروزه انتخاب یک لینک به معنای‬ بردن نشانگر بر آن و کلیک بر آن است.‬ در اوایل دوران اینترنت، هر لینک‬ عدد مشخصی داشت که این عدد در انتهای ‫لینک نمایش داده میشد‬ و شما برای انتخاب آن، باید ‫عدد را مینوشتید و Enter را میزدید‬.‬‬

آناتومی لینک
آناتومی لینک

آناتومی لینک عطفی

در اچ تی ام ال، سیستم‬ ساخت صفحات وب به این صورت عمل میکند که‬ لینک با چیزی به نام تگ عطف با تگ a به وجود می آید ولی این چیزی نیست‬ که برای ساخت هایپرلینک استفاده شود‬ در واقع این چیزی است که به طور‫ متداول برای فرمان دادن‬ به مرورگر است تا صفحه ای را دریافت کند.‬ ‬حال این تگهای عطفی هستند که‬ به صورت تگ a مورد‬ استفاده قرار میگیرند.‬ به دو شکل میتوان از‫ تگ عطفی استفاده کرد:

  1. ‬ برای ساخت هایپرلینکی که با لینک بر آن‬ صفحه دیگری یا بخش دیگری از‬ صفحه لود میشود.
  2.  برای ساخت‬ بوک مارک، ناحیه ای از صفحه‬ که میتواند به تگ عطف دیگری لینک شود.

‬ این ساختار پایه‌ی یک تگ عطف‬ در حال ساخت یک لینک میباشد.‬ این تگ، لینکی را میسازد که بازدید‬ کننده به صورت واژه های”اینجا کلیک کنید” آن را میبیند. وقتی که کاربر بر لینک کلیک ‫میکند، صفحه ای لود میشود و‬ این مرجعی است که به سند مورد نظر،‫ شما را ارجاع میدهد و د‫ر این مورد، آن سند html میباشد ‫و باید در همان دایرکتوری صفحه حاضر قرار داشته باشد‬ و به این صورت شما میتوانید‬ از تگ عطفی برای ساخت یک بوک مارک استفاده نمایید‬. شما احتمالا از لینکهای درونی برای‬ بوک مارک استفاده میکنید تا صفحات‫ را با اضافه کردن کلید واژه ها‬ بهینه سازی نمایید که این کار خوبی است‬ ولی برای اهداف آموزشی این مقاله‬ ما اهمیتی به بوک مارک نمیدهیم.‬ حال از متن عطفی برای ساخت‬ هایپرلینکهایی بین اسناد استفاده میکنیم‬، در اینجا یک لینک ساده‬ به نام ” test.html ” را فرض کنید که‬ به صفحه وب اشاره میکند.‬ ساختمان آن به شکلی است که‬ نقاط مرجع به یک سند، در همان دایرکتوری که‬ صفحه حاوی لینک قرار دارد اشاره کنند.‬ این با عنوان مرجع نسبی به‬ یک صفحه شناخته میشود چون‬ تعیین میکند که چگونه صفحه را‫ از مکان حاضر بدون استفاده‬ از آدرس کامل صفحه دریافت کنیم‬ .

متن عطفی با نام متن لینکی‬ نیز شناخته میشود که در بین تگهای عطفی ظاهر میشود. متنی که کاربر آن را میخواند‬ و بر آن کلیک می نماید‬ برای اهداف سئو و بهینه سازی سایت همیشه خوب است‬ در صورتی که متن عطفی حاوی کلید واژه هایی باشد که‬ میخواهیم رنک خوبی در موتورهای جستجو دریافت کند.‬ موتورهای جستجو متن عطفی را خوانده‬ و از آن برای توضیح صفحه استفاده می نمایند.‬ همچنین بهتر است که صفحه ی‬ اشاره کننده حاوی کلیدواژه های منطبق با آن باشد. سوال دیگری که پیش می آید این است که‬ چه چیز دیگری را میتوانیم در‫ یک لینک قرار دهیم؟ خب یک‬ مشخصه هدف از نقطه نظر سئو و بهینه سازی سایت وجود داشته که هیچ اهمیتی ندارد. مشخصه هدف به مرورگر نشان میدهد‬ که در هنگام لود صفحه مرجع چه کاری انجام دهد.‬ برای نمونه در این مورد، صفحه‬ جدیدی در زبانه یا پنجره جدیدی باز میشود‬ که اگر‬ آنها قصد معرفی صفحه هدف را‬ داشته باشند، مشخصه عنوان، اطلاعات دیگری در مورد‬ لینک در اختیار مرورگر و دیگر‬ برنامه هایی که صفحه را بارگزاری میکنند قرار میدهد.‬ برای نمونه، مرورگرها میتوانند از متن ‫به عنوان متن خود بازشونده‬ (pop-up) استفاده کنند ‫آیا این از نظر سئو  فایده ای‬ دارد؟ من فکر نمیکنم(حداقل در گوگل).‬ این کار بیشتر مزایای تجاری دارد‬ ولی ضرری نیز ندارد و البته‬ برخی از موتورهای جستجو از آن کمک میگیرند.‬ یک مشخصه ای که باید آن ‫را بشناسید‬ مشخصه‌ی rel میباشد‬. این مشخصه برای نویسندگان وب به‬ وجود آمده تا بتوانند رابطه ی بین‬ سند لینک گزاری شده و لینکها‬ به سند را مشخص نمایند.‬ “Alternate” به این‬ معناست که سند مرجع نسخه ی جایگزین است و‬ “Next” به این‬ معناست این قسمت دیگری از سند است و Glossary به این معناست که‬ سند مرجع حاوی دایره ای ‫از عبارات در لینک گزاری سند‬ میباشد. از نظر سئو مشخصه ی‬ rel =nofollow اهمیت دارد‬. این مشخصه راهی پیش پای نویسنده ها‫ میگذارد که به موتورهای جستجو‬ اعلام کنند تا لینک را دنبال نکنند. شما باید توجه داشته باشید که لینکهای no-follow (بدون دنبال کننده)‬ هیچ ارزشی برای سایت ندارند.‬ تنها فرض کنید که موتورهای جستجو آنها را نادیده میگیرند‬. مشخصه های بسیار دیگری نیز وجود‬ دارد که میتوانند در تگهای عطفی قرار گیرند ولی‬ هیچ نگرانی در مورد آنها وجود ندارد‬. از نقطه نطر سئو، “href,”‬ ‫، “rel,” و شاید‬ “title” اهمیت دارد‬ البته لینکها همیشه بر روی متن قرار نمیگیرند.‬ آنها را میتوان بر عکسها نیز قرار داد‬. از دید سئو قرار دادن‬ لینکها بر متن بهتر است.‬ متن به موتورهای جستجو توضیحی از صفحه مرجع‬ ارایه میکند، بنابراین متن میتواند رنک‬ صفحه را در نتایج جستجو ارتقا بخشد‬. همچنان ممکن است شما بخواهید لینکها را بر عکسها قرار دهید‬. روشهایی برای ارتقای لینکها به این صورت وجود دارد،‬ اول اینکه، بهتر است که در‬ اسم عکسها همیشه کلیدواژه هایی قرار داشته باشد‬ همچنین شما میتوانید از مشخصه “alt”‬ در تگ عکس استفاده نمایید‬ “alt” حاوی واژه هایی‬ است که عکس را در مرورگرهایی‬ که تصاویر را نمایش نمیدهند توصیف میکند‬. با بردن موس بر روی عکس ‫واژه های‬ “alt” نمایش می یابند‬ همچنین ممکن است شما بخواهید که‬ از مشخصه ی عنوان برای تگ عطفی استفاده نمایید‬. برای اطلاعات کامل تر می توانید مقاله کوتاه بهینه سازی تصاویر را نیز مطالعه کنید.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ دانستن آنتاتومی لینک ها در زمان لینک بیلدینگ داخلی و خارجی می تواند کمک به سزایی به پیشرفت سایتتان کند.
‫‬

مطالب مرتبط

مطالب قبلی و بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =